Chirurgická ambulance Lovosická 40 19000 Praha 9 |
Tel.: +420 266010319 Fax.: +420 266010319 chirurgieadamek@atlas.cz napište nám |
|
V případě, že se nám nedovoláte napište e-mail. |
Co jste možná netušili...
Nádorová onemocnění kůže patří celosvětově k nejčastěji se vyskytujícím novotvarům. Naprostou většinu z nich tvoří spinocelulární (dlaždicobuněčné) a basocelulární (z bazálních buněk) karcinomy. Nejvzácnějším, ale zároveň nejobávanějším zástupcem je maligní melanom.
Rakovinou kůže trpěl v době výkonu svého úřadu i americký prezident Ronald Reagan. Jednalo se o nezhoubný, snadno odstranitelný basocelulární karcinom. Medializace jeho případu v polovině 80. let přiměla veřejnost k hlubšímu zamyšlení nad problematikou kožních novotvarů.
Jak vzniká...
Nádorové onemocnění vzniká v případě, že se normální buňky Vaší kůže vymknou přirozené regulaci a začnou se nekontrolovaně množit. Rakovina kůže je souhrnné označení pro několik různých druhů nádorů. Liší se od sebe vzhledem a vlastnostmi nádorových buněk i charakterem průběhu.
Za hlavní příčinu vzniku rakoviny kůže se považuje nadměrné působení ultrafialového (UV) záření na pokožku. Jeho zdrojem mohou být sluneční paprsky, ale i slunění v soláriu. K expozici může docházet nárazově při nepřiměřeném opalování v letní sezóně nebo dlouholetým působením záření o nižší intenzitě. Na vyšším výskytu v posledním desetiletí se podílí změna vlastností ozónové vrstvy v zemské atmosféře. K dalším vyvolavatelům rakoviny kůže se řadí opakované vystavení rentgenovému záření, některým chemickým sloučeninám a radioaktivním látkám.
Rakovina kůže může postihnout kohokoliv. Bylo prokázáno, že vyšší náklonnost vykazují lidé „světlých typů“ - s blonďatými nebo zrzavými vlasy, světlou kůží a množstvím pih. Od hlavního vyvolavatele nádorového růstu v kůži se odvíjí i nejčastější lokalizace kožních nádorů. Jde většinou o místa dlouhodobě vystavená slunečnímu záření - oční víčka, nos, tváře, uši, šíje, ramena a ruce. Přirozenou ochranu kůže narušují a průnik UV záření do hlubších vrstev usnadňují i poranění nebo kožní onemocnění. Ke vzniku rakoviny je nejvíce náchylná kůže starých lidí.
Jak se projevuje...
Nádory vypadají jako různě velké kožní výrůstky. Spinocelulární karcinom má zpočátku vzhled zarudlého místa na kůži, ze kterého vyrůstá tuhý uzlík připomínající bradavici. Pomalu se zvětšuje až nakonec „zvředovatí“. Prorůstá do okolí a způsobuje nevzhledné místní defekty. Karcinom z dlaždicových buněk naproti tomu připomíná lesklou kapku vosku na kůži. Postupně se zvětšuje a na svém povrchu vytváří šupinu nebo pevně lpící krustu (stroupek). Po odloupnutí zanechává drobný nehojící se vřídek, který se pomalu zvětšuje a ničí okolní kůži.
Melanom obvykle vypadá jako pigmentová skvrna. Kromě kůže se může vyskytovat i kdekoliv na sliznicích nebo na oční sítnici. Obvykle je větší než 6 milimetrů a má nepravidelné okraje. Vzniká maligním zvrhnutím pigmentového znaménka, ale i ve zcela neporušené kůži.
Jak se potvrdí...
Rakovinu kůže diagnostikuje nejčastěji kožní lékař na základě klinického vyšetření. Všímá si charakteru, zbarvení, velikosti a umístění kožních výrůstků. K podrobnější vyšetření může využít zvětšení v dermatoskopu.
Jednoznačnou diagnózu rakoviny kůže a typ konkrétního nádoru určí biopsie a histologické vyšetření odebraných vzorků kůže.
Jak se léčí...
Hlavním cílem léčby je úplné odstranění kožních nádorů. K tomu se nejčastěji využívá chirurgický zákrok, elektrokauterizace nebo zmrazení nádorové tkáně kapalným dusíkem. Další možností je odpaření nádoru za použití laseru. Lékař může doporučit i ozáření nádoru nebo chemoterapii.
Při rozvaze o nejvhodnějším způsobu léčby přichází v úvahu jeho velikost, věk pacienta i kosmetické následky. Po odstranění nádoru existuje možnost plastické rekonstrukce místa defektu.
V případě melanomu je vzhledem k jeho častému šíření obvykle nutné odstranit i spádové lymfatické uzliny. Ani poté ještě není vyhráno. Pacienti musí být dlouhodobě sledováni. V případě potřeby se zahajuje celková léčba.
Co dál...
Naprostá většina kožní nádorů není ani přes svoji zhoubnou povahu smrtelná. Výjimku tvoří maligní melanom. Jeho buňky se rychle šíří (metastazují) po celém těle. Usazují se v plicích nebo mozku a vytvářejí vzdálené metastázy. Maligní melanom a jeho metastázy jsou příčinou více než 75 procent úmrtí na kožní nádory.
V České republice onemocní maligním melanomem ročně přibližně 1300 lidí. Za posledních 30 let to znamená nárůst o více než 420 procent! Podle statistik umírá ročně na následky rakoviny kůže více než 300 nemocných.
Jak se tomu všemu vyhnout...
Nejlepší prevencí rakoviny kůže a jejich vážných následků je ochrana a pravidelné sledování kůže.
Ochrana spočívá v uvážlivém vystavování kůže slunečním paprskům. Nebezpečný je zejména pobyt na otevřeném slunci mezi 10. a 14. hodinou, kdy je intenzita záření největší. Nutnou podmínkou zdravého opalování je použití krémů s dostatečně vysokým ochranným faktorem. Jejich výběr závisí na konkrétním typu Vaší kůže. V případě potřeby si nechte poradit od kožního lékaře, ve specializovaných kosmetických poradnách nebo v lékárně.
Všímejte si všech nových útvarů na své kůži, hlídejte své pigmentové skvrny a mateřská znaménka. Jakékoliv změny jejich barvy, velikosti nebo tvaru by měl preventivně vyšetřit kožní lékař.